درباره پویان آزاده

پویان آزاده پیانیست ایرانی در سال ۱۳۵۸ در خانواده اهل علم و هنر متولد شد. وی از کودکی به فراگیری ساز پیانو پرداخت و از محضر بسیاری از اساتید بهره برد. در دوران دانش آموزی اش رتبه اول تکنوازی پیانو و آهنگسازی و رهبری در اولین، دومین و سومین فستیوال هنری دانش آموزان کشور در سال‌های ۱۳۷۱، ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳را کسب کرد.

پویان آزاده و جواد معروفی
پویان آزاده به محضر استاد صاحب سبک پیانوی ایران استاد جواد معروفی راه یافت از دانش موسیقایی و زندگی هنری وی تا آخرین سال حیات وی بهره گرفت. شیوه مرتضی خان محجوبی را از آثار بجا مانده از وی و شاگردان ممتاز وی و سبک شناسی اش را نزد استاد علی تجویدی فرا گرفت.
او کسب علم موسیقی را نزد استاد مصطفی کمال پورتراب آموخته کسی که بیشترین تاثیرات را در دانش موسیقی وی داشته است. از استادان گاگیک بابایان و دلبر حکیم آوا (پیانیست تاجیک) و همچنین پرفسور پائول گولدا (پیانیست بین المللی) در نوازندگی پیانو کلاسیک اروپایی بسیار آموخت. ولی عشق به موسیقی ایران و صدادهی مناسب (سونوریته) در پیانو کلاسیک ایرانی او را در تخصص شخصی به این نوع موسیقی سوق داد.

تحصیلات آکادمیک وی در سال ۱۳۷۶ با ورود به دانشگاه هنر تهران در رشته ی پیانو کلاسیک اروپایی و تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آغاز گردید. پایان نامه کارشناسی ارشد وی اجرای کنسرتو پیانو شماره دو راخمانینف به همراهی پیانوی دلبر حکیم آوا و دیگر قطعات از باخ, هایدن,شوپن و امین الله حسین و دفاع با درجه عالی به اتمام رسید. در سال ۱۳۸۶ با دریافت بورس کامل تحصیلی دکترای DAAD PhD Full Scholarship Award از کشور آلمان در دانشگاه مارتین لوتر مشغول به تحصیل شد و نهایتا درجه دکتری موسیقی در رشته آموزش موسیقی (پیانو) را با درجه ممتاز Great Honor از دانشگاه مارتین لوتر کشور آلمان دریافت کرد.

pooyan_azadeh_profile2پویان آزاده در زمان دانشجویی اش در ایران به عنوان دستیار (پروفسور اسیستان) حکیم آوا در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تدریس می کرد و در دو دوره کلاس های پیانوی پیانیست جهانی پرفسور پائول گولدا در کشور آلمان در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ شرکت نمود. او در چندین جشنواره کشوری رتبه های برتر کسب و چندین بار مورد تقدیر به عنوان دانشجوی ممتاز دانشگاه هنر تهران و موسسات آموزش عالی کشوری قرار گرفت.

هنگام تحصیل در دانشگاه مارتین لوتر آلمان با شیوه ها و مکاتب متنوع آموزش پیانو آشنا شد و در سال ۲۰۱۰ پروژه بین المللی آموزش پیانو میان فرهنگی Intercultural Piano Pedagogy Projectرا در آلمان بنیان نهاد که حاصل آن برگزاری ورک شاپ و کنسرت هایی در فستیوال بین المللی هنرمندان جوان بایرویت آلمان و شب علم دانشگاه مارتین لوتر شد. در سال ۲۰۱۳ وی اولین سمینار “پیانو ایرانی” در غالب واحد درسی موسیقی ایرانی را در دانشگاه مارتین لوترآلمان ارائه و تدریس نمود.

پویان آزاده در سال ۱۳۹۱ پس از تدوین, تحقیق, ارائه و دفاع پرونده پیانو ایرانی موفق به ثبت ملی نت نویسی پیانو ایرانی و قرار گیری این شیوه در فهرست آثار ملی معنوی ایران شد.

از برخی دیگر فعالیت های هنری وی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارائه و اجرای پیانو کلاسیک ایرانی در مجامع بین الملی و کنفرانس های موسیقی ( آلمان, آمریکا, نروژ, چین و سوئیس).
  • کسب چندین رتبه اول و برتر در جشنواره های موسیقی داخلی و خارجی.
  • پویان آزاده از سال ۱۳۷۲ پروژه نت نویسی غربی آثار پیانویی استاد مرتضی محجوبی را در دست گرفته است.
  • انتشار نغمات شاد محلی ایرانی با پیانو همراه با دایره در غالب سی دی با عنوان “ییلاق”.
  • انتشارجلد اول و دوم متد آموزش پیانو اروپا, نشر چشمه در سال ۱۳۸۸.
  • اجرای کنسرتو پیانو شماه دو امین الله حسین و قطعه ی ساخته شده ی وی به شیوه مرتضی خان محجوبی با یک ارکستر سمفونیک آلمانی در سال ۲۰۱۰ آلمان.
  • برگزاری اولین شب پیانو ایرانی با دو پیانو کوک اروپایی و کوک ایرانی در کلن آلمان ۱۳۸۹.
  • برگزاری بزرگداشت و کنسرت صدمین سال تولد استاد جواد معروفی در هامبورگ آلمان با همراهی منتقد برجسته موسیقی دکتر محمود خوشنام در سال ۱۳۹۱.
  • انتشار گزارش های متعدد مطبوعاتی, رادیویی و تلوزیونی در کشور آلمان در مورد پیانو کلاسیک ایرانی از جمله از تز دکترای او به عنوان اولین پژوهش آکادمیک گسترده Comprehensive در زمینه پیانو کلاسیک ایرانی نام برده شده است.
  • پویان آزاده در سال ۱۳۹۳ اولین مرکز آموزشی تخصصی پیانو, انستیتوی پیانو “پویان”, را با مجوز رسمی در تهران تاسیس کرد که به شکل تخصصی به آموزش ساز پیانو به کودکان و بزرگسالان می پردازد.
  • دعوت جهت تدریس پیانو در دانشگاه هنر تهران به عنوان نخستین عضو هیات علمی پیانو با درجه دکتری از سال ۱۳۹۴.